Chat

Chat yabancı bir kelime kökeni olup Türkçe karşılığı sohbet anlamına gelen bir kelimedir. Genellikle yurtdışında kullanılan bu kelime Türkiye’de de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Chat insanların birbirleri ile iletişim kurmasını sağlayan ve onların sorunlarına çözüm arayan bir nevi araçtır. İnsanlar bu iletişimi isterlerse gerçek hayatlarında tanıdıkları veya tanımadıkları insanlarla kurabilir, isterlerse sanal alem üzerinde sırf bu iş için kurulmuş olan siteler vasıtasıyla eyleme geçirebilirler. Özellikle site demişken bu sitelerin en başında sohbet odaları sunucuları gelmektedir. İnsanlar sohbet odalarında chat yaparak hayatlarındaki olumsuzlukları bir kenara bırakıp, kendilerini sanal alemin büyüsüne kaptırmaktan kendilerini alıkoyamamaktadır. Günde binlerce insanın ziyaret ettiği ve sabit kullanıcısıyla birlikte anlık yüzlerce insanın online olduğu bu site üzerinde kafanıza yatan birisini bulmamanız imkânsız gibi birşeydir. Sizlere bu olanakları sağlayan site sahipleri bundan hiçbir çıkar gözetmeyip sizlere bu hizmetlerin tamamını ücretsiz şekilde vermektedir. Her yaş grubundan insanın rahat edebilmesi için en ince ayrıntıyı bile dizayn etmiş olan site sahiplerine teşekkür mayetinde bir kez de olsa bu siteleri ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Chat platformu uzun soluklu bir program olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu programın amacı insanları birbirleri ile tanıştırmak ve aralarında sohbet etmelerini, hoş vakit geçirmelerini sağlayan bir sistemdir. İlk önceleri yabancı ülkelerde başlayan bu platformlar daha sonrasında Türkiye’ye giriş yapmıştır ve çokta fazla rağbet görmüştür.

Chat denildiği zaman akla ilk gelen onunla bağdaşan bir cümle olan sohbettir. Sohbet odaları veya chat odaları diye de adlandırılabilen bu platformlar kullanıcıların yeni insanlarla bağlantı kurmasını sağlayan günümüzde de varlığını sürdüren bir araçtır. Günlük hayatın stresini, koşuşturmasını bir kenara bırakıp burada kendi benliğinden sıyrılan kişiler, bir nebze de olsa rahatlama hissiyatina sahip olurlar. Günlük yaşantılarında sıkıntı yaşayan, ailevi sorunları olan, sevgilisi tarafından terkedilen, aldatılan vb sorunları olan insanlar bu chat sunucuları sayesinde bunları bir kenara bırakıp, hayatın tadını almaya çalışmaktadır. Bu makaleyi yazmamda ki amaç daha önce bu chat sohbet sitelerine girmemiş insanların akıllarında ki soru işaretlerini kaldırırarak onları bir nevi de olsa bilgilendirmek amaçlıdır. Tabi ki ben burada ne kadar yazsam da bu platformları ziyaret etmediğiniz sürece yarım yamalak bir bilgi sahibi olursunuz.

Bu tür siteler sizin için faydalı yerlerdir girmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Chat sunucularında sohbet etmek bir ayrıcalıktır, siz de bu ayrılacağın bir parçası olun.
Sohbet Odaları ve sohbet

IRC adıyla anılan ama Türkiye de sohbet odaları diye adlandırılan insanların karşılıklı olarak chat yapmasını ve bilgi alışverişi verisini sağlamakla hükümlü olan bu platformlar günümüz de çok fazla rağbet görmesede, sosyal medyadan sıkılan insanların eskiden olduğu gibi buralara yönelmesine sebeb olmuştur.

Günden güne artan kullanıcılarımızla keyifli dakikalar geçirdiğimiz bu sohbet odaları, insanlara ayrı bir zevk ve heyecan katmaya devam etmektedir. Yeni insanlar tanımaya olanak sağlayan ve gerçek hayatta sıkıntılarını paylaşamayan insanların içlerini döktükleri rahatlamalarına yardımcı olan bu sohbet odaları karşınızda bulunan kişiyle sınırsız chat yapmanıza imkân sağlamaktadır. Bu sitelere girişlerinizde sizlerden herhangi bir şekilde ücret talep edilmezken, bedavadan stresinizi atmanızada yardımcı olmaktadır. Arayışınız ne olursa olsun bayan veya erkek cinsiyet ayrımı yapmadan herkesin giriş yapabildiği bu platformlar, size yeni arkadaşlıklar edinmenize yardımcı olmaktadır. Burada tanışacağınız yeni insanlarla tanıştıktan sonra arkadaşlığınızı reel hayatınıza döndürebilirsiniz. Sadece arkadaşlıkla kalmayıp yeni aşkların temelininde atıldığı bu sohbet sunucularında öncelikle chat yaparak karşınızdaki insanla irtibat kurup daha sonrasında yeni bir aşka yelken açabilirsiniz. Konuşmalarınızı yalnızca sizlerin özeli olduğundan güven problemi hiçbir şekilde teşkil etmemektedir.

Sizler de yeni aşklar, yeni arkadaşlıklar arıyorsanız bu platformları ziyaret ederek hayatınıza bir değişiklik katmaya ne dersiniz?